Koncert Pikap Quartetu v loketské knihovně

quartet

Jak jste si určitě někteří všimli, vzniká u nás v knihovně ve spolupráci se Sdružením rodičů a přátel ZUŠ Loket bohulibá tradice koncertů vážné hudby. Po vystoupení Dua Arpeggio, dechového Prima vista quintet či divadelního představení Drana za doprovodu živé hudby nás ve čtvrtek 19. ledna v 19:00 navštíví plzeňsko-karlovarský Pikap Quartet.

Tento klasický smyčcový kvartet je složen z hudebníků, jejichž životy jsou těsně spjaty s Karlovými Vary a Plzní. Znají se již z dob studií na plzeňské konzervatoři a v roce 2000 se rozhodli založit tento kvartet, s kterým už procestovali mnohé země jako např. Itálii, Anglii či mají též za sebou turné po Islandě, kde vystupovali se známou islandskou hobojistkou Eydis

Franzdóttir. Jednotliví hudebníci jsou vynikající profesionálové na svůj nástroj. Na 1.housle hraje Martin Kaplan, absolvent pražské AMU, koncertní mistr operního orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni a též pedagog na plzeňské konzervatoři; na 2.housle hraje Lenka Šimandlová, též absolentka plzeňské konzervatoře a koncertní mistr 2.houslí v Karlovarském symfonickém orchestru (dále jen KSO); na violu se představí Miljo Milev, opět absolvent plzeňské konzervatoře a violista KSO, kromě violy ovládá hru na české dudy; a nakonec na violoncello bude hrát Petr Pitra, absolvent konzervatoře teplické a brněnské JAMU, dnes především sólista a koncertní mistr KSO a člen mnoha komorních souborů. Hlavní bodem loketského knihovnického programu bude od českého skladatele Antonína Dvořáka Smyčcový kvartet F dur op.96 zvaný “Americký”. A takto není nazván nijak náhodně.

V době svého ředitelování newyorské konzervatoře dostal Dvořák nabídku od svého přítele

Josefa Kovaříka strávit léto 1893 ve vesnici Spillville v americkém vnitrozemí, obydlené potomky českých emigrantů. Antonín Dvořák zde strávil jedny ze svých nejšťastnějších dob ve svém životě. To vše se odráží i v hudbě tohoto kvartetu, jež je prostoupená radostným rozpoložením, vřelými dvořákovskými melodiemi a z oné americké kultury přebírá i nádechy černošské i indiánské hudby, tudíž se zde objevují i některé prvky, které v USA po pár desítkách let zkrystalizující do amerického blues. Premiéru mělo toto vrcholné dílo světové komorní hudby 1.1.1894 v Bostonu provedené Kneiselovým kvartetem. Sám Dvořák o tomto svém díle řekl toto: “Ani svou Novosvětskou, ani tento kvartet bych nikdy nenapsal takto lehce, kdybych nežil v Americe.”

Více o Pikap Quartet zde:

http://www.agenturarondo.cz/pikap.htm

http://www.volny.cz/miljo.milev/o_nas.htm

Vítězslav Adamec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree