-
-
Muž nepřežil pád z mostu v Lokti
Červen 21, 2025 By Kristi -
Za sex pod hradem Loket hrozí až dva roky vězení
Červenec 20, 2023 By Kristi -
Loketští Piráti míří do opozice, kdo se stane starostou?
Říjen 13, 2022 By Kristi -
Hasiči zasahovali u nehody auta s autobusem
Duben 03, 2022 By Kristi -
Přes Houpačák v Lokti neprojdete, čeká ho oprava
Září 03, 2021 By Kristi
-
Lenka: To jste vsichni nasrany co? :-D »
-
Jiřina Kolářová: Kolik schodů vedlo k pokladně? Bylo to náročné? D »
-
r.kvak: Pro ty co neumí počítat se musím ještě jednou vyjá »
-
Kája: Protože tam vidí tu bandu co tam sedi, a to dojdou »
-
Kája: P.S. A p.Marek ať raději již nic nepíše, stačí na »
-
„Vždycky jsem si myslel: malé město, lidé se přeci snadno domluví. Tak snadné to ale není,“ říká radní města Lokte Jan Zapf

Rozhovor s ředitelem ZUŠ Horní Slavkov/Loket a radním Janem Zapfem dipl.um. nejen o kultuře, o práci v radě města a o ředitelování ve škole umění, ale také třeba o tom, jak tráví svůj volný čas. Rozhovor připravil Mgr. Kristián Šujan.
Pane Zapfe, jak dlouho již bydlíte v Lokti?
V říjnu 2015 to bude 7 let. Pamatuji si to dle narození naší dcery Elišky, která v září 2015 nastoupila do 1.třídy Základní školy v Lokti. Jako dítě jsem vyrůstal v Chodově a nějaký čas jsem bydlel také ve Vintířově. Loket se ale mně i mé ženě, která zde žije mnohem déle, zdál jako ideální místo pro mladou rodinu, kde by naše děti mohly v klidu a spokojeně vyrůstat.
Proč jste se vlastně rozhodl kandidovat v podzimních volbách do zastupitelstva?
Do zastupitelstva jsem se rozhodl kandidovat z jednoduchého důvodu: jako ředitel ZUŠ se snažím spolu se svými kolegy vytvářet kulturní život v Lokti a obohacovat ho, takže prvotní byl zájem o dění v našem městě, kde nejen žijeme, ale také vytváříme něco pro ostatní občany a každý z nás může takzvaně přispět svojí troškou do mlýna. Kandidovat za „Lopatu“ byla jasná volba, protože to bylo už podruhé.
Jak se vám pracuje v koalici s TOP 09? V jakých záležitostech máte rozdílné názory, a v jakých naopak cítíte, že koaliční spolupráce je opravdu ideální?
Nikdy bych nevěřil, jak bude v našem malém městě náročné koalici sestavit. Vždycky jsem si myslel, malé město, lidé se přeci snadno domluví. Někdy to tak snadné není, protože názory jednotlivých koaličních partnerů nejsou na všechny záležitosti týkající se města shodné. Jsou věci, ve kterých nelze hledat kompromis a jsou záležitosti, o kterých lze diskutovat. Rozdílný názor určitě panuje ohledně zřízení vlastních technických služeb města Loket a to i přesto, že bylo svoláno několik pracovních schůzek zastupitelstva, které bohužel své ovoce nepřinesly. Každý z nás je originál a vždy má své představy, co a jak by dělal, což ovšem neznamená, že pokud mám představu jinou, házím kritiku na současné vedení města. Jsme demokratická společnost, je zkrátka nutné respektovat výsledek voleb, který je volbou občanů. Vyšší volební účast v Lokti by možná přinesla překvapivé volební výsledky. Co mě ale mrzí, že v Lokti jsou někteří lidé, kteří se chtěli zapojit například do kulturní komise, ale i do jiných a jejich jména při koaličním vyjednávání nebyla z důvodu „neoblíbenosti“ akceptována, přestože jsou ve svém oboru aktivní a úspěšní.
Vedle pana Stehlíka, Hejny, Zahradníčka a Bednáře zasedáte v Radě města Loket také vy. Můžete jmenovat alespoň tři záměry, které se vám osobně podařilo prosadit?
Musím konstatovat, že jsem měl několikrát pocit, že „Lopata“ není rovnocenným koaličním partnerem. Členové „Lopaty“ se dle svých časových možností scházejí během roku a důležité otázky města Loket se snažíme projednávat a nalézt jejich varianty řešení. Pokud jsem ale v Radě města jediný „Lopaťák“, je v podstatě nemožné něco prosadit. Na čem jsme se shodli: vyhlášení výběrového řízení na nového provozovatele lékárny – přestože lékárna momentálně nefunguje, byl to podle mě dobrý krok. Minulý provozovatel lékárny ji dle mého názoru nevedl adekvátním způsobem a třešničkou na dortu jsou dluhy například za energie , které budou soudně vymáhány. Mnohokrát se diskutovalo o pořizování záznamů ze zastupitelstva, o příspěvcích občanů města na sociálních sítích a zásadách vyhlašování výběrových řízení. Jsou to záležitosti možná nepopulární, ale i město Loket musí jít s dobou a respektovat ji.
Působíte také jako předseda komise pro kulturu a cestovní ruch. Mohl byste čtenářům přiblížit její činnost?
Kulturní komise v Lokti je pro mě bohužel těžkým tématem. Dlouhá léta jsem byl v Chodově aktivním členem skautského střediska. Mimo jiné jsem toto středisko zastupoval nějakou dobu ve výboru pro volný čas a kulturu, který působil na Městském úřadě v Chodově. Úkolem tohoto výboru byla například koordinace kulturních akcí města, kontrola jejich konání, samozřejmě vyhodnocování grantů na různé kulturní akce a projekty, ale také jejich kontrola, takzvaně zda se akce opravdu koná, zda je s tím spojená dostatečná propagace města, která vždy byla obsahem grantové smlouvy a na následném zasedání výboru zhodnocení těchto akcí. Toto mi v Lokti úplně chybí. Navíc musím říct, že v souvislosti s funkcí placeného uvolněného místostarosty, jehož hlavní oblastí je především kultura, kulturní komise rozhodně nesplňuje roli poradního orgánu Rady města Loket.
Kulturu má na starosti v našem městě pan místostarosta Zahradníček. Přestože jste jeho koaliční partner, na ustavujícím zasedání jste pro něj nehlasoval. Jak tedy hodnotíte jeho dosavadní práci a výsledky?
Při ustavujícím zasedání zastupitelstva města Loket jsem pro pana Zahradníčka skutečně nehlasoval, hlasování jsem se zdržel. Na následující koaliční poradě se to pochopitelně řešilo. Obecně vzato, nadšení z funkce uvolněného místostarosty města v zastupitelstvu a zejména v opozici nebylo a není. Úplně ideální nebyl ani názor některých loketských rodáků, ale i mladších občanů z řad veřejnosti. Alespoň takhle jsem to vnímal já. Ale opět se dostávám k tomu, že každý z nás jsme osobnost, každý z nás by svoji práci dělal trochu jinak, máme jiné nápady, jiný přístup, elán, chuť pracovat pro lidi. Každý z nás si jinak představuje propagaci městských akcí i města Loket obecně. Nespornou výhodou pro Loket je, že pan Zahradníček momentálně zastává funkci náměstka hejtmana karlovarského kraje. Příjemně mě potěšilo oživení náměstí v podobě „malé“ scény, která byla v průběhu letních měsíců dost navštěvována. Ale upřímně: Loket je dle mého názoru malým městem na to, aby mělo uvolněného místostarostu. Pokud by tato funkce byla jako v minulosti neuvolněná, kulturní komise by mohla splňovat svou obvyklou funkci.
Pořadatel Loketského kulturního léta Jan Ježek přišel s nápadem otevřít v Lokti hudební konzervatoř, v úvahu prý do budoucna přichází budova Dvorany. Myslíte si, že jde o realizovatelnou myšlenku?
Na tuto otázku jsem před nějakým časem odpovídal v Sokolovském deníku a názor jsem nezměnil. Z vlastní zkušenosti vím, že umění je něco nádherného, co je člověku shůry dáno a čeho by si měl moc vážit. Několik let jsem působil jako hráč prvních a druhých houslí v Karlovarském symfonickém orchestru, na což moc rád vzpomínám. Když se mě někdo zeptal: „Co vlastně děláš za práci“, odpověděl jsem: „Hraju v orchestru“, lidé si mysleli, že je to pouze můj koníček, že taková práce vlastně ani neexistuje. Obávám se, že názor veřejnosti se v tomto ohledu nijak nezměnil. Shrnuto a podtrženo: Pokud se chce člověk živit uměním, dlouho trvá, než se vůbec něco naučí (mluvíme-li o hře na hudební nástroj) a pokud není opravdu nadaný a nemá štěstí na kolegy, kteří ho posunou někam, kde si jej všimnou další vlivní lidé, šance živit se uměním je malá. Myšlenka konzervatoře v karlovarském kraji není nic nového, momentálně je pouze oživena panem Ježkem. Pokud by taková škola v Lokti byla, potřebovala by určitě schopného managera, který by sehnal tým pedagogů, jejichž věhlas a jméno by přilákalo studenty z celé ČR. Otázkou zůstává, zda by zřizovatelem školy bylo Město Loket, což je dle mého názoru z pohledu rozpočtu města nereálné a určitě máme jiné priority, nebo Karlovarský kraj, který by ovšem nejprve musel schválit zřízení takového typu školy ve svém dlouhodobém záměru vzdělávání. Úvahy o zřízení konzervatoře v prostorách Dvorany jsou dle mého názoru scestné. Město by mělo hledat způsob, jak využít Dvoranu k organizaci kulturních akcí pro občany města tak, jako tomu bylo dřív. Dovedu si představit, že by zde měla prostory základní umělecká škola, městská knihovna a také kulturní a informační centrum, jehož činnost by byla pod křídly města.
Vedle všech výše jmenovaných pozic je vaším hlavním zaměstnáním pozice ředitele ZUŠ v Horním Slavkově. Jak vnímáte obvinění bývalé ředitelky, která prý podle žalobce úmyslným umělým navyšováním počtu žáků od roku 2010 neoprávněně přijala dotace ve výši přes 1,6 milionu korun? Narušuje tento skandál nějak vaši práci?
Ředitelem základní umělecké školy jsem byl jmenován 1. října 2013, před tím jsem školu několik málo měsíců vedl jako dočasně pověřený ředitel do doby vyhlášení řádného konkurzního řízení. Celá záležitost samozřejmě velmi ovlivnila chod základní umělecké školy, z čehož vyplývá, že i práci mojí osoby v pozici ředitele. S jistotou mohu říci, že první rok vedení školy jsem zde trávil opravdu mnoho času na úkor vlastní rodiny. Nejvíc mě mrzelo, že tato kauza vůbec nepřispívala dobrému jménu základní umělecké školy. Následovala nezbytná výměna téměř poloviny pedagogického sboru, která se dnes ukazuje jako velmi dobrý krok. Velmi vstřícná byla a stále je komunikace se zřizovatelem školy, Městem Horní Slavkov, který nás podržel – v reálné situaci by totiž platba vyměřené pokuty v uvedené výši necelých 1,6 milionu korun byla pro školu likvidační. Pokud mohu, chtěl bych zde poděkovat pedagogům základní umělecké školy, kterým se během 2 let podařilo dle mého názoru velmi zvýšit prestiž uměleckého vzdělávání v Horním Slavkově i Lokti a naše škola tak přispívá k dobrému jménu obou zmiňovaných měst. Pokud bych se měl vyjádřit, jak vnímám obvinění bývalé ředitelky – počkejme si, jak dopadne trestní řízení dotačního podvodu, které momentálně probíhá u Okresního soudu v Sokolově a je teprve v začátku. Pevně věřím, že odborníci české justice spravedlivě zváží všechna pro a proti a konečný verdikt bude v právní rovině spravedlivý.
Jak vůbec trávíte svůj volný čas?
Svůj volný čas se snažím trávit především s dětmi, než vyrostou a budou ho chtít trávit samy.
Snažím se ale také sledovat dění v ostatních městech našeho regionu a inspirovat se – třeba se najde něco, co by se nám v Lokti mohlo hodit. Ve spolupráci se Sdružením rodičů Zušky a městskou knihovnou organizujeme koncerty vážné i nevážné hudby, což se celkem daří. Personál knihovny je těmto aktivitám velmi vstřícný, všichni víme, že loketská knihovna je na opravdu vysoké úrovni.
Co byste závěrem vzkázal loketským občanům?
Loketským občanům bych vzkázal následující: pokud máte nějaký problém, přání, stížnost, neváhejte přijít na městský úřad. Ten je tady od toho, aby reagoval na podněty občanů
a řešil vaše problémové situace.
Napsat komentář