Dobrovolníci uklidili hlavní sál historické Dvorany v Lokti, město pořádá Den otevřených dveří

uklid_dvorana

Plastové lahve, střepy, lustry, konzervy, části oblečení, násada na koště, vařič nebo třeba toaletní papír. Tyto a další odpadky odklidili během několika hodin dobrovolníci v úterý odpoledne z prostor loketské Dvorany.
„Myslím si, že když už nejsou staré budovy ve městech využívané, měly by být alespoň uklizené. Proto když mě oslovili členové iniciativy Opravte loketskou Dvoranu, jestli nechci přiložit ruku k dílu, ani vteřinu jsem neváhal a k úklidu jsem chtěl také přispět,“ řekl Šimon Dvořák ze Sadova.
„Odnesli jsme z Dvorany celkem šest velkých pytlů plných odpadků. Hodně se tu prášilo, ale jinak je hlavní sál Dvorany v perfektním stavu. Věřím, že město vyčlení z městské kasy prostředky na její opravu a Lokeťáci si v ní konečně opět zatančí,“ sdělil dobrovolník Kristián Šujan, který na facebooku iniciativu Opravte loketskou Dvoranu založil.
A proč vůbec došlo k úklidu hlavního sálu? Město Loket totiž už příští sobotu 27. září 2014 od 10-16 hodin pořádá Den otevřených dveří Dvorany.

plakat-web

Plakát k akci Den otevřených dveří Dvorany (klik pro zvětšení)

„Zastupitelé nedávno schválili návrh prohlásit Dvoranu za nemovitou kulturní památku. V souvislosti s tím tak zveme srdečně všechny občany a zájemce na Den otevřených dveří historické Dvorany, který se uskuteční v sobotu 27. září 2014 od 10 hodin. Součástí akce bude improvizovaná výstava původního stavu exteriéru a interiéru v hlavním sále této budovy. Prosíme tudíž všechny návštěvníky o zapůjčení fotografií a dokumentů, které se k loketské Dvoraně vztahují,“ uvedl zastupitel Patrik Stangar s tím, že po akci budou materiály vráceny svým majitelům.
„Ačkoliv objekt Městské dvorany v Lokti nepatří v rámci městské památkové rezervace k historicky i stavebně vzácným stavbám, lze jeho vznik a rovněž původní účel hodnotit z kulturně sociálního hlediska jako mimořádně významný. Také svým umístěním, velikostí i podobou silně dotváří obraz celého komplexu městské památkové rezervace a z těchto důvodů by bylo jistě vhodné, aby se tento význam odrazil v odpovídajícím stupni památkové péče a zajištění,“ dodal historik a archivář Vladimír Vlasák.
Budova je v současnosti podle odborníků po statické stránce v dobrém stavu, přesto ji však v případě získání dotace čeká kompletní rekonstrukce. „Objekt větrá, nezatýká do něj a dřevomorka je nejspíše v pasivním stavu. Není to tedy tak dramatické, jak to vypadá zvenku,“ doplnil zastupitel Patrik Stangar. Ani při vstupu větší skupiny lidí tak teoreticky nehrozí žádné nebezpečí úrazu.
Poděkování patří všem účastníkům úklidu: Patriku Stangarovi, Kristiánu Šujanovi, Šimonu Dvořákovi a Stanislavu Antošovi, dále firmě MaSS Luboše Stehlíka za likvidaci odpadu a starostovi Zdeňku Bednářovi za podporu a výpomoc při přípravě.

Fotografie z úklidu zde: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.500727750030552.1073741829.450797151690279&type=1

autor článku: Dominika Pirklová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree