-
-
Muž nepřežil pád z mostu v Lokti
Červen 21, 2025 By Kristi -
Za sex pod hradem Loket hrozí až dva roky vězení
Červenec 20, 2023 By Kristi -
Loketští Piráti míří do opozice, kdo se stane starostou?
Říjen 13, 2022 By Kristi -
Hasiči zasahovali u nehody auta s autobusem
Duben 03, 2022 By Kristi -
Přes Houpačák v Lokti neprojdete, čeká ho oprava
Září 03, 2021 By Kristi
-
Lenka: To jste vsichni nasrany co? :-D »
-
Jiřina Kolářová: Kolik schodů vedlo k pokladně? Bylo to náročné? D »
-
r.kvak: Pro ty co neumí počítat se musím ještě jednou vyjá »
-
Kája: Protože tam vidí tu bandu co tam sedi, a to dojdou »
-
Kája: P.S. A p.Marek ať raději již nic nepíše, stačí na »
-
Městský hřbitov v Lokti – unikátní pietní místo plné osobností

Série článků o Městském hřbitově v Lokti, který se pravidelně stává středem diskusí nejen mezi místními obyvateli, ale i mezi turisty či historiky Karlovarského kraje, vycházela během letošního roku v novinách Sokolovský deník.
Právě rok 2011 je pro unikátní pietní místo v Lokti zlomový – místní představitelé radnice si totiž konečně uvědomili, že konzervativní hodnoty a úcta k zemřelým jsou nadmíru důležité a o hřbitov se proto po několika letech začali pravidelně a kvalitně starat. To oceňují zejména starší občané.
Mezi hroby v Lokti najdeme významné osobnosti starostů, právníků, farářů, pedagogů, lékařů, také malíře Waltera Ditze či rodinu zakladatelů loketské porcelánky Haidingerů. Jelikož zde odpočívají i můj děda s babičkou (kteří se bohužel už nedožili uklizené, opravené a úctyhodné podoby hřbitova), beru si hřbitov pravidelně pod svá novinářská křídla a při každé byť jen sebemenší odchylce od dennodenního „standartu“ (posekaná tráva, shrabané listí, opravená vstupní brána) naléhám prostřednictvím článků na naše radní. Kupodivu se to během těch několika let skutečně osvědčilo a hřbitov se kromě kompletní rekonstrukce vstupních bran dočkal i nové fasády či revitalizace některých starých hrobů. Konečně se z něj stalo opět důstojné místo posledního odpočinku! Ale teď se zaměřme pečlivě na události v roce 2011. Zároveň vám všem přeji pěkné vánoční svátky a úspěšný celý nový rok.
Kristián Šujan
kristian.sujan@centrum.cz
Město Loket chystá kompletní rekonstrukci hřbitova
22. 2. 2011, Sokolovský deník
internetová verze článku: http://sokolovsky.denik.cz/zpravy_region/hrbitov20110222.html
Rozporuplné reakce opětovně vyvolává stav městského hřbitova v Lokti. Obyvatelé jsou již několik let rozděleni na dva neslučitelné tábory – zastánce a kritiky pietního místa. Obě strany však stále doufají v kompletní a zejména uspokojivé řešení.
„Byl jsem sjednat pronájem hrobového místa na pohřebišti Loket. Když mi byla sdělena částka, kterou Městský úřad v Lokti žádá, vyrazilo mi to dech! Hlavní mé rozhořčení spočívá v tom, že požadujete velké peníze za velice omezené služby. Domnívám se, že máte možná krásné představy, ale teprve až je vyplníte, můžete požadovat sazby, které jste navrhli,“ říká Horst Zeidler. Ten je rodilým Loketským a v současnosti bydlí v Sokolově.
„My, co tam máme pochované své blízké, přece nebudeme platit za to, že radnice hřbitov mnoho let vynechala ze svého rozpočtu! Zkrátka můj názor je, že až uvedete hřbitov do náležitého stavu, tak můžete požadovat strop nájemní ceny,“ míní Zeidler.
Vedení radnice není výtkami lidí vůbec nadšeno. Hřbitov totiž sklízí vlny kritiky již několik let. „Plánujeme rekonstrukci celého prostoru, zejména zeleně. U každé brány dnes stojí 120litrová popelnice, kterou pravidelně, a většinou poloprázdnou, vyvážíme. V rámci jiné připravované investice města by mělo dojít k instalaci kamerového systému proti vandalismu a zlodějům,“ vysvětluje starosta Lokte Jaroslav Hlavsa.
„Nový správce hřbitova funguje tři a půl měsíce a já věřím, že bude fungovat dobře,“ pokračuje Hlavsa s tím, že poplatky od nájemců městu pokryjí přibližně třetinu nákladů na údržbu a opravy hřbitova. Radnice již také nechala kompletně zrevidovat hřbitovní záznamy, opravit průčelí včetně padajících bran a vybudovat i provizorní chodník.
Mezi lidmi se ale najdou i tací, již loketský hřbitov hodnotí jako vyhovující. „Podle mě je hřbitov už tak 10 let pořád stejný. Ale myslím si, že má rovněž i své kouzlo, jak je celý schovaný pod těmi velkými stromy. Mně osobně se hřbitov takový, jaký je, líbí, i když je občas méně udržovaný než některé jiné hřbitovy, a chápu rozhořčenost některých lidí, ale i zároveň to, že na opravu hřbitova nebyly peníze,“ myslí si Matěj Rob z Nadlesí. Kladné názory potvrzuje i sám starosta. „Zaregistroval jsem i uznalá slova, ale je zřejmé, že bude trvat delší dobu, než bude náš hřbitov srovnatelný s jinými. Není to otázka jednorázové investice, ale stabilní a dlouhodobé údržby,“ dodává Hlavsa.
K. Šujan
Významné hroby na hřbitově město likvidovat nechce
8. 3. 2011, Sokolovský deník
internetová verze článku: http://sokolovsky.denik.cz/zpravy_region/hroby20110308.html
Rozporuplnou diskusi vyvolalo v posledních týdnech téma týkající se městského hřbitova v Lokti. Řadu lidí totiž vyděsila zpráva, že by město mělo nechat zlikvidovat staré, zejména německé hroby a památníky. „Tento postup je na území Sudet velmi obvyklý, na řadě míst se již tak stalo, řadu míst to čeká. Jednak se současná reprezentace chce odtrhnout od německé minulosti toho kterého sídla, jinde zase tvrdí, že údržba rozpadlých hrobek je ekonomicky náročná,“ říká Lukáš Smola z Center for Applied History.
Nájemní smlouva
Jak celá debata vůbec začala? „V roce 2009 si měl starosta vyžádat dokumentaci hřbitova od správce ke kontrole. Jakýmsi způsobem nakonec došlo k tomu, že dokumentace byla městem převzata a odbor správy majetku zjistil, že není uzavřena jediná smlouva k hrobovým místům,“ vysvětluje vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu v Lokti Petr Antal. Město proto lidi v roce 2010 vyzvalo k uzavření platné nájemní smlouvy, a to nejpozději do konce ledna roku 2011. „V současné době je uzavřeno zhruba 150 smluv. To však neznamená, že nájemní smlouvy přestaneme uzavírat. Naopak se snažíme, přestože už je březen, jich uzavřít co nejvíce a snížit tak finanční ztrátu z provozu hřbitova,“ uklidňuje Antal.
Likvidace ne
Kritici v poslední době ovšem poukázali na přehnaně vysoké ceny za pronájem a navíc i na fakt, že pokud lidé nájemní smlouvu nebudou mít uzavřenou, náhrobek, krycí deska i další zařízení hrobu se stávají dle zákona věcí opuštěnou. „Věci, ke kterým se nikdo nepřihlásí, přejdou do vlastnictví obce, která s nimi může dále volně nakládat. Může proto hrob i zrušit. Takové hrobové místo zanikne a bude moci být použito pro nové pohřbení,“ uvádí Antal.
Co tedy bude se starými, obzvláště německými hroby, o které se nikdo nepřihlásí? Jejich odstranění podle starosty není v plánu. „Likvidace je také nákladová položka a město se nebude do této investice nikterak hrnout. Čeká nás ještě pár let práce na tom, než bude náš hřbitov trochu důstojnějším pietním místem. Vzory máme třeba na hřbitově v Olšanech. Podstatné bylo a je zavedení řádu, k čemuž patří i úřední deska a letáky, a hlavně kontinuální péče o celek,“ informuje Hlavsa.
Významné hroby
Ve věci rušení hrobových míst tedy nedošlo k žádnému jasnému rozhodnutí. „V tuto chvíli plníme pouze zákonné povinnosti k tomu, aby se město mohlo rozhodnout, jak to bude dál se hřbitovem a s hroby, o něž se nikdo nestará. Mnoho z nich hřbitov hyzdí. Hroby, které mají řekněme určitou místně historickou hodnotu, popřípadě jsou esteticky cenné, město určitě likvidovat nebude. Ani o tom nikdo neuvažoval,“ uvádí Antal.
Odborníci se shodují, že hřbitov si zaslouží kompletní revitalizaci a zejména pak důkladnou péči o cenné hroby. „Loketský hřbitov považuji za jeden z nejmalebnějších v kraji a lze na něm vyčíst minulost města. Je zde pohřbena hlavně místní honorace, ale i lidé, kteří pomohli proslavit Loket ve světě – leží tu starostové, jeden poslanec, právníci, faráři, pedagogové, lékaři a lékárníci, podnikatelé a manažeři, ostrostřelci i umělci,“ míní Lukáš Smola s tím, že asi nejvýznamnějším pohřbeným je malíř Walter Ditz, jehož busta byla ze hřbitova před několika lety odcizena.
„Anebo rovněž rodina zakladatelů loketské porcelánky Haidingerů, jejichž ostatky sem byly přeneseny ze zrušeného hřbitova u sv. Jana,“ uzavírá Smola.
V Lokti už jeden hřbitov v minulosti zlikvidovali
Ani by nás nenapadlo rušit významné hroby. Tak reagovalo vedení města Loket na aktuální téma týkající se loketského pohřebiště. Minulost však vrhá na celou věc bezútěšný stín. Lukáš Smola, který se pietními místy na Karlovarsku zabývá, totiž upozorňuje, že téma likvidace hřbitova není městu vůbec cizí. „S likvidací hřbitova v Lokti už určité zkušenosti jsou. Jednalo se o hřbitov u dnes již neexistujícího kostela svatého Jana,“ vzpomíná Smola.
Podle jeho slov současníci označovali tento hřbitov za galerii pod širým nebem.
„Zvláštní atmosféru tomuto místu dodával terén, jelikož hřbitov byl ve svahu na několika terasách, a také fakt, že řadu náhrobků zdobily ručně malované porcelánové destičky. Nějaké náhrobky později skončily na hradě, něco v loketských sbírkách,“ říká Smola. A jak vypadá místo bývalého hřbitova dnes?
„Na místě dnes stojí pod kaštanem poslední pomník, dnes již téměř nečitelný, přírodovědce Glückseliga, který byl před časem prohlášen za kulturní památku,“ uzavírá Smola.
K. Šujan
Z městského hřbitova v Lokti zmizela vzácná socha
3. 4. 2011, Sokolovský deník
internetová verze článku: http://sokolovsky.denik.cz/zpravy_region/socha20110401.html
Nedávno se hřbitov v Lokti dostal do popředí diskuse i kvůli informaci, že staré německé hroby chce město údajně nechat vybagrovat. Radnice však celou situaci uklidnila s tím, že hroby určitě likvidovat nebude. V současné době však nejen vedení města, ale i obyvatele trápí další problém. Někdo totiž z loketského hřbitova odnesl více jak sto let starou sochu.
„Nacházela se na hrobu Rosy Schneiderové. Podle stop ji někdo odsekal z podstavce,“ vysvětluje Lukáš Smola z Lokte, který se pietními místy v Karlovarském kraji zabývá.
„Žádnou konkrétní ztrátu mi nikdo nehlásil. Je mi známo, že nejméně před deseti lety kdosi urval bronzovou hlavu malíře Waltera Ditze z jeho hrobu a přibližně v tutéž dobu kdosi ukradl i zvon zavěšený u druhé brány. Po dobu mého starostování k žádným srovnatelně závažným zločinům nedošlo,“ informuje starosta Lokte Jaroslav Hlavsa.
Policie případ zmizení vzácné sochy prozatím neprošetřuje.
„Bohužel u těchto případů – kde není žalobce, není ani soudce. Vzhledem k tomuto buď majitelé ani další příbuzní již nežijí, nebo o náhrobku ani třeba nevědí, a tedy není nikdo, kdo by věc policii oznámil a připojil se s případnou náhradou škody nebo vůbec kdy přijel na návštěvu do České republiky,“ říká vedoucí obvodního oddělení policie v Lokti Luděk Hejda.
Místní obyvatelé jsou případem pobouřeni. „Člověk, který tohle dělá, by si měl zajít na vyšetření, protože tohle není normální. Naprosto to odsuzuji. Ten dotyčný má asi nějakou psychickou poruchu,“ myslí si Pavel Baše z Lokte.
Loketští však zároveň viní radnici – hřbitov je totiž neustále otevřený. Zloději tak nemají nejmenší problém z něj cokoli odcizit. „Ano, hřbitov je doposud volně přístupný 24 hodin denně. V průběhu dubna ale budeme instalovat do vrat nové zámky a hřbitov bude otevírán a zamykán dle provozního řádu,“ slibuje starosta.
K. Šujan
V evidenci hřbitova chybí jména zesnulých
7. 4. 2011, Sokolovský deník
internetová verze článku: http://sokolovsky.denik.cz/zpravy_region/hrbitov20110407.html
Překlepy, či dokonce chybějící záznamy o zesnulých. Takové problémy má evidence městského hřbitova v Lokti. „V roce 2009 dostal odbor správy majetku úkol věc napravit. Za pomoci dvou externích pracovníků byl proveden soupis hrobových míst a uložení v nich. Následně byly tyto údaje vloženy do databáze evidence hřbitova,“ uvedl vedoucí správy majetku Městského úřadu v Lokti Petr Antal. Přestože uplynuly dva roky, seznamy stále nejsou kompletní.
Odborníci seznámení se stavem hřbitovních záznamů v Lokti navíc upozorňují na několik závažných chyb. Kromě překlepů nebo špatného zapsání příjmení zesnulého se jedná například i o problém se zcela chybějícími údaji.
„Ne každý, kdo je uveden na náhrobku, je zde skutečně pohřben. To se týká zejména vojáků padlých na frontě,“ vysvětluje historik Lukáš Smola. Ten se hřbitovem v Lokti už několik let zabývá a poukazuje na další nesrovnalosti v evidenci. „Pokud je nápis již nečitelný, popřípadě se nedochoval, tak nebožtík v seznamu chybí,“ informuje Smola.
Každý týden dle slov starosty Lokte Jaroslava Hlavsy dochází k doplňování evidence. „Budeme v evidování pokračovat, proč bychom s tím jinak začínali? Navíc je to naše povinnost. Dále se v průběhu roku budeme věnovat i ostatním hrobům či památníkům, vyhodnocovat jejich hodnotu, upřesňovat a doplňovat evidenci a případně řešit jejich fyzický stav v rámci možností města,“ říká Hlavsa.
V otázce nedostatků a chyb v hřbitovních seznamech zůstává realistou.
„Nechci vás dopředu zklamat, ale troufám si tvrdit, že v každé evidenci, ať už ji zpracovával kdokoli, jsou a zůstanou chyby. Aktualizaci evidence zpoplatněných hrobových míst bychom chtěli mít hotovou do konce roku,“ vzkazuje starosta, který se již v roce 2008 vsadil s jedním ze zastupitelů, že situace nejen kolem hřbitovní evidence bude na Nový rok vyřešená. Sázku, bednu šampaňského, tehdy prohrál.
K. Šujan
Loket: Hřbitov prochází revitalizací, hroby bez označení město likviduje
21. 9. 2011, Sokolovský deník
internetová verze článku: http://sokolovsky.denik.cz/kratce_region/940145.html
Dalšími revitalizačními úpravami prochází v současnosti městský hřbitov v Lokti. Likvidace zbytkových hrobů či zamykání hlavní brány. To je výčet jen několika zásadních novinek, které podle představitelů Lokte pomohou udělat z pietního místa důstojnou lokalitu ve městě. „Hřbitov děláme, jak mi svědomí a profesionální čest káže. Přichází pochvala i pozitivní reakce, což je milé a těší mě to. Udělali jsme likvidaci zbytkových a zarostlých hrobů bez označení. Betony se zlikvidovaly a došlo k srovnání terénu a zasetí trávy,“ říká zastupitel a ředitel firmy Elesta Loket Patrik Stangar. Ten převzal hřbitov do údržby již na podzim minulého roku.
Loketští jsou na svůj hřbitov náležitě pyšní, a proto o každé změně či rekonstrukci zastupitelé pečlivě diskutují. „Loketský hřbitov považuji za jeden z nejmalebnějších v kraji a lze na něm vyčíst minulost města. Je zde pohřbena hlavně místní honorace, ale i lidé, kteří pomohli proslavit Loket ve světě leží tu starostové, jeden poslanec, právníci, faráři, pedagogové, lékaři a lékárníci, podnikatelé a manažeři, ostrostřelci i umělci,“ zmiňuje Lukáš Smola, který se pietními místy na Sokolovsku zabývá. „Čeká nás ještě pár let práce na tom, než bude náš hřbitov trochu důstojnějším pietním místem. Vzory máme třeba na hřbitově v Olšanech. Podstatné bylo a je zavedení řádu, k čemuž patří i úřední deska a letáky, a hlavně kontinuální péče o celek,“ informuje starosta Lokte Jaroslav Hlavsa. „Začali jsme zamykat hlavní bránu a automobil tam vjede pouze na výzvu. Na bráně a na vývěsce jsou telefonní kontakty na nás, lidé nás tak mohou kdykoli kontaktovat,“ dodává Stangar.
Napsat komentář