Redaktoři Domorodců reprezentovali Sokolovsko v Brně na prestižní novinářské soutěži

brno

Externisté Sokolovského deníku, členové Syndikátu novinářů ČR a redaktoři webu Domorodci.cz Filip Titlbach a Kristián Šujan se o víkendu zúčastnili konference u příležitosti udělení prestižní regionální novinářské ceny Konrad-Adenauer-Stiftung 2011. Letošním tématem bylo napsat profil některé z osobností regionu.

Na pátečním slavnostním večeru na akademické půdě Fakulty sociálních studií na Masarykově univerzitě v Brně se sešlo více než 70 regionálních novinářů z celé České republiky. Mezi nimi nechyběly ani takové kapacity, jako je například Ondřej Kundra z Respektu (držitel prestižní ceny Novinářská křepelka 2011), jeho kolegyně Bára Procházková z téhož týdeníku, dále István Lékó z České pozice, Karel Randák z Nadace proti korupci, či komentátorka Lída Rakušanová z Deníku.

Konference se nesla v duchu tématu korupce a média. Novináři vedli diskusi, jaký podíl by měli mít právě oni naodhalování korupce a nakolik by tuto činnost měli přenechat státnímu aparátu a složkám, které by ji měly vyšetřovat. „Novináři by do vyšetřování neměli zasahovat vůbec,“ řekl Ondřej Kundra z Respektu. „Jejich úkolem je především informovat o problému a správně jej analyzovat.“ Podle Istvána Lékó z České pozice vše závisí jen na známostech a informačních kanálech novináře. „Pokud vím více, proč bych o tom neměl napsat? Kdo jiný by měl do vyšetřování zasahovat, když například policie nefunguje tak, jak by měla?“ oponoval novinář.

Hubert Gehring, ředitel Konrad-Adenauer-Stiftung v ČR, všechny zúčastněné přivítal a ohlásil jediné: Wir haben Rekord. Ano, máme rekord, protože do letošního ročníku soutěže se přihlásilo neuvěřitelných 94 příspěvků z celé České republiky. Po panelové diskusi s významnými mediálními představiteli následovalo vyhlášení výsledků. Prvenství získal Radek Gális z redakce Českobudějovického deníku s reportážním portrétem místní legendy Ládi „Kajbara“.
Druhým vítězem se stala Hana Soukupová, také z Českých Budějovic, z Českého rozhlasu s dojemným příběhem o romském chlapečkovi. „Dávidek machen,“ uvedl ředitel Hubert Gehring.

Po bouřlivém potlesku oběma vítězům následovala po 21 hodině slavnostní recepce. Přestože novináři jsou zvyklí pracovat i v noci a denně kvůli stresu a redakčním uzávěrkám téměř nejí, nechali se přemluvit a rautu se všichni do jednoho zúčastnili. Guláš s karlovarským knedlíkem, pět druhů sýra, salámy, čerstvá rajčata, malé zákusky, lahodné moravské víno či obyčejný losos s bramborem. Vyčerpaní novináři, kterým jejich náročnou a nebezpečnou regionální práci nemůže snad nikdo závidět, byli s nabídkou poměrně spokojení. K pití kromě červeného a bílého vína číšník naléval i pivo Starobrno. All inclusive.

S Radkem Gálisem, letošním vítězem v kategorii tištěná média, se redaktoři Domorodců setkali ještě jednou. Po půlnoci na chodbě čtyřhvězdičkového hotelu Slavia, kde byli ubytovaní, a to když se vracel z rautu. „Jsem šťastný, protože Láďu u nás znají všichni. Je to legenda. Sleduji ho už několik let a je to bomba. Kluci, zvu vás na burek,“ sdělil redaktorům Domorodců kolega Gális a pozval je na netradiční brněnský pokrm. Placku naplněnou zelím, masem anebo mákem. „Jo, burek, to je klasika. Burek, který dělají Makedonci,“ dodal po hodině usilovného hledání stánku s burkem. V Brně rozhodně není nuda. Přestože nás vrchní po příchodu do jedné z místních náleven okamžitě vyrazil. „Ani si nesundávejte bundu a běžte. Běžte pryč. Hned,“ uvítal nás při vchodu, odchodu.

Po zkušenosti s moravskou pohostinností se redaktoři Domorodců společně s letošním výhercem Radkem Gálisem a šéfredaktorem Deníku Vysočina Marcelem Moržolem odebrali opět do Hotelu Slavia. Zde se po několika číších vína u konferenčního stolu utkal ve slovním sporu novinář z Českobudějovického deníku s redaktorem Znojemského týdne. Jejich hlasitá neshoda o tom, jak daleko může redakce při psaní novin zajít, aby se ještě mohly nazývat regionálními, byla v půl třetí ráno zakončena větou „Excuse me, but we are sleeping!“ jednoho z návštěvníků hotelu.

Další ráno bylo opět plné zážitků a poznatků z regionální žurnalistiky. Redaktoři Domorodců se sešli s Bárou Procházkovou a Petrem Třešňákem z Respektu. Jak udělat regionální noviny atraktivnější? Jak napsat zajímavý profil? To byla hlavní témata dopoledních seminářů. Neustálé zvídavé dotazy jedné ze zúčastněných novinářek, která si prošla jak rozhlasovými, tak tištěnými médii a studuje v pořadí již druhou vysokou školu, seminář obohacovaly a redaktoři Domorodců si z nich vzali jedno ponaučení: i v novinářské partě se vždy najde aspoň jeden burek.

Výtečná polévka a svíčková na smetaně v hotelu Slavia poté ukončily zajímavě strávený pátek a sobotu. Zákusek sacher bohužel nestihli. Oba redaktoři Domorodců se těší na další podobné konference. Redaktor Filip Titlbach ještě letos míří na studijní cestu českých novinářů do sídla evropských institucí do Bruselu. V minulém roce se jí zúčastnil rovněž Kristián Šujan.

Při praktických seminářích, které vedli novináři z Respektu, si redaktoři Domorodců odnesli spoustu inspirace a poznatků, některé z nich vám teď přinášíme.

Petr Třešňák: Při psaní profilu se snažte prožít kus života člověka, o kterém text píšete. Používejte v otázkách výzvy, pochybnosti, zkuste využít moment překvapení, slouží to jako kypřící prostředek. Zapojte do článku také jeho povahové rysy, detaily a kus historie. Aktivně hledejte zajímavé momenty. Snažte se omezit ich-formu, pokud se nejedná o přímo exkluzivního člověka, strhává to totiž pozornost k autorovi. Příliš nechvalte a nehodnoťte, to už je práce pro čtenáře. Zeptejte se také jeho blízkých, každý komentář zvenčí přidá na objektivitě. Konec můžete oživit například citátem nebo krátkou větou.

Jak udělat noviny atraktivnější? To byla otázka na Báru Procházkovou. Jednoduchou rovnicí zjistíme, že čím vyšší má periodikum čtenost, tím přichází více nabídek od inzerentů. Přidanou hodnotu tedy tvoří například projektové texty a seriály. Nelze se spoléhat pouze na zpravodajství. Příkladem jsou tiskové konference firem. Nepsat tedy čísla a prognózy zisku, ale například osobně představit zaměstnance a nezvyklým pohledem třeba generálního ředitele – jeho koníčky, volný čas, … Dalším způsobem jak udělat noviny atraktivnější, jsou tématické strany. Pokud periodikum vychází například v univerzitním městě, můžeme situaci využít tak, že uděláme studentskou abecedu. Celou stranu užitečných informací podle písmen abecedy (A – autoškola, B – brigády, C – ceny piva). Zajímavé je také psát o tom, co lidé nezažijí, ale ostatní s tím musí žít. Zkusit žít například měsíc za životní minimum a popsat, jak se mění osobní život a jak po takové zkušenosti začneme vnímat chudé lidi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Spam Protection by WP-SpamFree