-
-
Muž nepřežil pád z mostu v Lokti
Červen 21, 2025 By Kristi -
Za sex pod hradem Loket hrozí až dva roky vězení
Červenec 20, 2023 By Kristi -
Loketští Piráti míří do opozice, kdo se stane starostou?
Říjen 13, 2022 By Kristi -
Hasiči zasahovali u nehody auta s autobusem
Duben 03, 2022 By Kristi -
Přes Houpačák v Lokti neprojdete, čeká ho oprava
Září 03, 2021 By Kristi
-
Interview se zastupitelem Patrikem Stangarem, který říká: „Podnikatel není žádná nadávka.“

Loktem se v posledních týdnech prohnalo politické tornádo, které zcela změnilo personální obsazení jednotlivých postů na radnici. Zdejší koalice se rozpadla a došlo k odvolání celé městské rady včetně starosty. Zastupitel Patrik Stangar (Nezávislí), který je zároveň ředitelem zdejší stavební firmy ELESTA Loket s.r.o., pracuje pro město s chutí. Mluví za něj jeho činy, kdy se jako místní podnikatel zasloužil o řadu významných rekonstrukcí a nápady hýří i do budoucna. Radním ale být nechtěl. Zaměstnává spoustu (i loketských) pracovníků a jak říká, o zakázky musí bojovat všude, i na půdě města.
Rozhovor vede Kristián Šujan
Proč jste jako zastupitelé svrhli starostu Jaroslava Hlavsu (ODS)?
Nenazval bych to svrhnutím. Jde o to, že po volbách v minulém roce došlo k dohodě pouze 8 lidí, silově, proti zbytku zastupitelů. V čele s exstarostou Jaroslavem Hlavsou měli pocit, že to zvládnou sami, ale čas ukázal jednu věc. Jsme tak malé město a zastupitelstvo, že zde politika nelze dělat podobným způsobem. Není to o politice, ale o spolupráci lidí. Každý je dobrý na něco jiného a to pak může tvořit dobrý celek. V poslední době jsem zaregistroval, že došlo i ke střetům v koalici, ta se jim rozpadla a postupně se proto rozběhla jednání o tom, že vedení města má být o lidech napříč celým politickým spektrem. O spolupráci lidí, kteří budou schopní a ochotni pracovat dohromady. Všichni museli ustoupit ze svých pozic a následně dojít k výsledku. Nejsilnější podpora se našla pro současného starostu Zdeňka Bednáře (TOP 09).
Vnímám, že někteří lidé nemusejí být spokojeni s některými členy rady, ale je to vždy otázka kompromisu a dohody, a to si lidé také musejí uvědomit. Minimálně 11 lidí má aktuálně chuť spolupracovat, jsme tím najednou jinde a opravdu je čas ukončit diskuse, které běží po městě a to usilovnou prací a konkrétními činy.
Vnímáte to jako politický puč?
Není to puč, myslím si, že je to dohoda ku prospěchu města, kdy podpora nového vedení je v zastupitelstvu minimálně dvoutřetinová. Nové vedení podpořili pravděpodobně i někteří členové ODS. To hovoří samo za sebe. K těm negativním diskusím ve městě snad jen dodám, že většina lidí reaguje, jen když je s něčím nespokojena, ti spokojení bedlivě sledují.
Chtěl jste být členem nové rady města?
Ne a dopředu jsem to deklaroval. Osobně nechci být radním, protože mám stavební firmu, která zaměstnává spoustu lidí, i z Lokte. O zakázky musím bojovat všude, včetně města. Vnímám tedy i ohlasy lidí, kteří mají pocit, že jsem ve střetu zájmů: podnikatel a zároveň zastupitel. Podle mě tam může pro někoho být morální střet zájmů, ale všechny soutěže jsem vyhrál na základě výběrového řízení a nejnižší ceny. V minulosti jsem radním už byl, ta práce mě bavila. Městu, ale i tak věnuji spoustu času. A rád.
A co další podnikatelé, kteří jsou v současné radě? Jako pan Stehlík či Hejna?
Odmítám kastování lidí na podnikatele a nepodnikatele. To není přeci žádná nadávka, podnikatel. Je to o tom, že pokud je někdo schopný a ochotný něco dělat, ať je to učitel nebo podnikatel, měl by dostat šanci.
U těch dvou zmíněných si nejsem vědom, že by se i zúčastňovali výběrových řízení. To, že je „podnikatel“, pro mě živnostník pan Hejna, který spravuje tepelné hospodářství, v radě, tam střet nevidím. A to samé pan Stehlík. Ten zase od doby, kdy ukončil smlouvu mezi ním (technickými službami) a městem, tak se de facto nehlásil do žádné soutěže. Vždyť ani žádná nebyla, nejsou finance na investice. A dle jeho prohlášení, pokud se účastnit v budoucnu bude, tak odstoupí.
Myslíte si, že teď už je politická situace ideální?
Určitě ano. Cítím to i ve změně nálady na Městském úřadě v Lokti. Jsou očekávány změny a jen čas ukáže, jestli naše očekávání budou vyslyšena. Prvořadým úkolem je zkonsolidovat vztahy s bývalým starostou, a aby se město dostalo do klidu. Je schopný lesák. Vrací se zpět a svou práci v Loketských městských lesích obhájí. Jsou tam pro něj velké výzvy.
Podle ohlasů na internetu se sepisuje petice, která si klade za cíl vyhlášení předčasných komunálních voleb v Lokti, ve kterých by současný starosta, místostarosta a zastupitelé měli své mandáty obhájit. Co si o tom myslíte?
Svým způsobem iniciátoři petice demokraticky požadují něco, co je nedemokratické. Pochopil bych, kdyby tu vznikl „puč“, kdyby to byla patová situace. Nové vedení neprovedlo nic špatného, co by opravňovalo žádat nové volby. Někomu se nemusí líbit nové vedení, ale požadovat hned kvůli tomu nové volby, nepřijde mi to jako rozumná věc. Nepopírám ale, že na to lidé mají právo.
Stanovili jste si s novým vedením města určité věci, které byste chtěli ve městě změnit?
Hlavně bychom chtěli změnit komunikaci uvnitř zastupitelstva, to nefungovalo, jak mělo. Musíme pracovat jako tým. Dále musíme zlepšit průběžné financování (casch flow) a zabezpečit prostředky pro investice. Mimo jiné zabezpečit větší finanční odvod z našeho majetku, který spravují LML.
Co plánované investice?
Úplně největším připravovaným projektem je rekonstrukce ulic Tovární, Revoluční a Rooseveltova. Je to důležitější než přírodní divadlo. Ty ulice nemají inženýrské sítě, povrchy jsou přímo katastrofa. Právě v takových akcích je podstata města. Vytvořit podmínky našim občanům pro pohodové žití. Víme, že teď je na spadnutí dotace na přírodní divadlo, nejsem však přesvědčený o tom, že je to to hlavní, kam bychom měli dávat peníze. Mám jiné priority. Po poslední dotaci do PD všichni očekávali zvýšený příjem do městské pokladny a naopak se tam zvýšily náklady. Ubyly i akce, kde vybíráme nájemné. Vím, že je v dnešní době obtížné shánět sponzory, ale viz třeba opery. Organizátor operního léta pan Ježek slíbil, že letos budou. A když něco slíbím, a na poslední chvíli to odřeknu, přijde mi to dost neseriózní. To se z jeho strany stalo již podruhé. Pro příště jsem pro, abychom vyhlašovali na podobné akce veřejné granty..
S pracovníky VPP (veřejně prospěšné práce) pracujete na významných investičních akcích v Lokti. Které to jsou?
Lidé si často v Lokti pletou práci VPP a práci sociálních služeb. Já zaměstnávám VPP, kde stát platí mzdu a odvody a provádíme s nimi práce na opravě a údržbě majetku města. Čistí i kanalizaci a provádí údržbu na přání města. VPP si vybírám z řad nezaměstnaných registrovaných na úřadu práce. Za ně se zaručím, že svou práci dělají kvalitně. A sociální služby, spadají pod MÚ, pracují pouze 32 hodin v měsíci a následně dostanou o něco větší sociální dávky. Tito lidé se používají hlavně pro úklid města. Nemám, ale pocit, že tato služba funguje tak jak by měla.
Momentálně největší akcí s pomocí VPP je rekonstrukce Kolowratské stezky. Ta začala od houpací lávky v Zahradní ulici, přes stezku, vyhlídku až dolů do letního divadla, kde teď dokončujeme práce na demontáži starých chatek. V nich už spali bezdomovci. Po dokončení bude město prakticky zokruhované.
Do 14dnů bychom měli zahájit asi nejdůležitější akci v letošním roce, a to je oprava houpací lávky v Zahradní ulici. Předpoklad všech nákladů s VPP bude asi půl milionu korun. Kompletně zdemontujeme dřevěné prvky, zapřeme lana a po uvolnění lan nastane oprava ocelových vzpěr. Opravíme i zídku okolo. Do Vánoc to stihneme. Zahájili jsme také opravu schodiště směr nástup na vyhlídku Robič, kde bude na schody použita i část kamenných prvků z Nádražní ulice.
Co plánované sportoviště pod hlavním betonovým mostem?
Pod mostem sportoviště určitě nebude. Nakonec to odsouhlasilo nové zastupitelstvo na základě argumentace, že hřiště u vody a na samotě je hloupost. Nemůže se ani oplotit, protože jsme v záplavové zóně. Víme, jaký je problém s vandalismem na sportovišti ve Sportovní ulici, kde jsou náklady na správu a údržbu 400 tisíc korun ročně. A tady bychom zase nesli náklady na údržbu, které by byly mnohem vyšší. Pod mostem se zarovná terén, udělá se trávník, kde se fotbálek nebo pétanque klidně hrát může. Vznikem dalšího sportoviště bychom jen zvyšovali mandatorní výdaje města, a to raději dám peníze, jako zastupitel, hasičům, kteří už několik let čekají na kvalitní auto či fotbalistům, kteří se věnují dětem. A vím, že peníze budou v dobrých rukách. Přírodní divadlo by dle mého názoru mělo být koncipováno jako klidová a odpočinková zóna.
V loňském roce jsme zahájili rekonstrukce cesty směrem z hradu. Zatím pouze třetinu, nejsou peníze na nákup materiálu.
Vaše firma má na starosti Městský hřbitov Lokti, probíhají i zde nějaké úpravy?
Největší změny proběhly již během roku: vytrhali jsme kořeny, ořezali stromy. Se stromy máme problém, dělají nám na hřbitově paseku. Jsou již staré a ničí nám i hroby. Je to vidět při každém středním větru. Mám tam obavy o život lidí, může se kdykoli něco stát. Na druhou stranu je to citlivá záležitost, přijít tam s pilou a začít něco kosit. Nemám z toho dobrý pocit.
Dále jsme zlikvidovali betonové zbytky bez označení hrobu. Aby se dala lépe sekat tráva, vyřezali jsme nálety. Teď nás před dušičkami čeká velký úklid. Nechtěl jsem minulý rok věřit, že jsme odvezli tolik nákladních aut listí, letos to ale bude podobné. V plánu máme nové lavičky před jarní sezonou, a to i před hřbitovem.
Prosíme tímto za město Loket naše spoluobčany, aby sledovali, zda mají zaplacený hrob. Na úřední desce již visí seznam a po roce od výzvy může město přistoupit k likvidaci. Bere se to jako opuštěný hrob. Je to velmi citlivé.
Historický domek č. p. 69 pod hradem Loket je před závěrečnou rekonstrukcí. Jak budou práce pokračovat?
Historický domek bude sloužit jako prodejna a kasa, dále se počítá s dvěma inspekčními pokoji pro brigádníky nebo restaurátory. Během října budou kompletně ukončeny stavební práce samotné rekonstrukce. Řediteli hradu, panu Lojínovi, ve spolupráci s městem se podařilo sehnat dotaci ve výši zatím zhruba poloviny plánovaných investičních nákladů na umístění historických fresek ze zámku Kostelní Bříza, které budou instalovány v samotné prodejně. Fresky jsou momentálně sejmuté a uskladněny na hradě. Do budoucna by v budově č. p. 69 mělo být i zařízení pro ostrahu hradu, kamerový systém s monitory. Představa je i taková, že u vjezdu na parkoviště kousek od hradu by byla závora a místa k parkování tak zpoplatnit. Hrad by získal další finanční prostředky. Bez peněz a hlavně bez dotace také nejde opravit poslední křídlo hradu, tedy severní palác. Tam jsou předpokládané náklady na rekonstrukci kolem 40 miliónů a v budoucnu se tam počítá s apartmány.
Jak hodnotíte stav městské kasy v Lokti?
Není dobrý, nefunguje dobře průběžné hospodaření. To je zkrátka ode zdi ke zdi. Je to dáno tím, že do teď se investovalo z peněz, které jsme získávali z prodeje majetků a ty už nejsou v takovém objemu. Aktuálně nezbývá na investiční akce, a jsme rádi, že pokryjeme havarijní stavy ve městě. Letos třeba spadla opěrná zeď pod hradem. Nezdá se to, ale za rok jsou investice v podobných případech obrovské. Velký problém začíná být s kanalizací na náměstí, která je dožilá. Letos už bylo pět havárií. Ve spolupráci s Vodohospodářskou společností Sokolov by se to mělo nějak řešit. VOSS přispěl i na projektovou dokumentaci v této věci.
Kdy se oblíbená socha sv. Jana Nepomuckého vrátí zpátky na své místo? Na místě je již delší dobu lešení.
Opět narážíme na problém peněz, kdy je nutné tlačit na dotaci, exstarosta již podnikal nějaké kroky. Celkové náklady na opravu pomníku jsou zhruba 200 tisíc, ale kdyby se restaurovala i socha, určitě by se jednalo až o půl milionu korun. Teď socha je umístěna v městském depozitáři. Co se týče lešení, jeho stavba nebyla jednoduchá, proto tam stále zůstává. Není ekonomické ho sundávat.
Teď přečtu jeden komentář z internetové diskuse: Patrik Stangar má v Lokti pod palcem všechny městské zakázky. Co si o tomto myslíte?
Musím se účastnit výběrových řízen a hledat práci. Mám zodpovědnost za své zaměstnance. V Lokti je vždy podmínka nejnižší cena. Nevyhrávám automaticky, jak si někteří myslí. Pamatuji si na jedno výběrové řízení, kdy jsem byl vyřazen ze soutěže kvůli tomu, že jsem neměl očíslované stránky a správně sešitou nabídku, přestože jsem měl na jednu z fasád na hradě nejnižší cenu. Zažil jsem snad jen dvakrát, že zvítězila firma, která měla vyšší nabídku. Tady je to skutečně nekompromisní. A hlavně ať si všichni vzpomenou, jaké zakázky se vypisují, vždyť se díky nedostatku peněz téměř skoro nevypisují. A ty největší zakázky, jako bylo například přírodní divadlo, tak to vyhrála zcela jiná firma. Objem městských zakázek na obratu mé firmy je cca 10%. Neživí mě město. Naopak má firma odvádí nemalé daně a ty jak známo, plynou částečně do městské pokladny. Tím, že zaměstnávám loketské spoluobčany tak také přispívám k lepšímu sociálnímu klimatu.
Plánujete v Lokti v příštím roce vybudovat velkou sportovní halu. Na co všechno se mohou Loketští těšit?
Během října dojde k zahájení stavebního řízení. Bude se jednat o veřejné komerční sportoviště, které se bude nacházet na pozemku bývalého manipulačního skladu dřeva v Tovární ulici. Pro veřejnost vzniknou kurty, v zimě budou s nafukovací halou. Dále by tam tedy měly být ruské kuželky, venkovní kuželková dráha a další sportovní vyžití. Jednou ze záležitostí mělo být také vyprojektované lanové centrum, o kterém někteří věděli a i přes to prosadili vznik jiného v přírodním divadle, takže tuto investici ještě přehodnocuji.
Potýkali jsme se s problémy dopravního napojení a blízkosti řeky, takže postup je na mé gusto pomalejší, ale největší překážky jsme už zdolali.
Jaký je váš názor na městskou firmu Loketské městské lesy (LML)?
Co se týče samotné práce v hospodaření lesa, nevidím žádné zásadní nedostatky. Samotní dělníci kmitají, firma funguje. Zúčastnil jsem se i exkurse po městských majetcích a byl jsem spokojený. Napříč politickým spektrem nepanuje v tomto žádný rozpor. Vnímám neshodu jen v tom, jakým způsobem a v jaké výši přicházejí finanční prostředky z LML, jako městské společnosti, do města. Je legitimní, že zastupitelé přes správní radu LML mohou mít rozdílný názor, jakým způsobem využít zisku firmy, jestli se opraví kus cesty v lese, nebo jestli se opraví fasáda u školy. Jsem toho názoru, že nesmíme ohrozit firmu tím, že bychom ji ždímali od finančních prostředků a podinvestovávali náš majetek, který by nám měl vydělávat. Ale nějaké rezervy v odvodech pro město jsou. Ty rezervy se hledají speciálně v době, kdy město volné prostředky nemá a hledá všude každou korunu. Už proběhla i různá jednání a dohody o návratu Jardy Hlavsy zpátky na lesy. Je to o tom najít kompromis mezi tím, co požadují obě dvě strany. A pak je to o tom klidu, který je potřeba pro práci. Teď dochází ke zlomu, kdy bychom mohli začít těžit z prodeje rašeliny. Trochu pokulhávala akce kamenolom, ale to jsou všechny výzvy, na které by se měl Hlavsa vrhnout, aby to doneslo peníze do pokladny. Rozpočet města je opravdu nic moc, je potřeba získávat peníze.
Pane Stangar,
v rozhovoru uvádíte, že zakázky, které realizujete pro město, tvoří cca 10% Vašeho obratu. Mne by však zajímala jiná informace, kolik % zakázek města Loket realizuje vaše firma.
Děkuji Adamec
Omyl první: ten, kdo aktivně bránil povolební spolupráci nebyl Hlavsa, Ale Zahradníček, Bednář a Ungr. Byla to TOP09, kdo postavil předvolební kampaň na tom, že „Stangar jede s Hlavsou na městských zakázkách na hradbách“, byla to TOP, kdo prohlašoval, že s Hejnou a Stangarem nebudou v jedné koalici. Celý projekt puče tak stojí na vodě.