-
-
Muž nepřežil pád z mostu v Lokti
Červen 21, 2025 By Kristi -
Za sex pod hradem Loket hrozí až dva roky vězení
Červenec 20, 2023 By Kristi -
Loketští Piráti míří do opozice, kdo se stane starostou?
Říjen 13, 2022 By Kristi -
Hasiči zasahovali u nehody auta s autobusem
Duben 03, 2022 By Kristi -
Přes Houpačák v Lokti neprojdete, čeká ho oprava
Září 03, 2021 By Kristi
-
Lenka: To jste vsichni nasrany co? :-D »
-
Jiřina Kolářová: Kolik schodů vedlo k pokladně? Bylo to náročné? D »
-
r.kvak: Pro ty co neumí počítat se musím ještě jednou vyjá »
-
Kája: Protože tam vidí tu bandu co tam sedi, a to dojdou »
-
Kája: P.S. A p.Marek ať raději již nic nepíše, stačí na »
-
GLOSA: Léto v Lokti plné novinářských kauz

Máme (za sebou) léto, které bylo v Lokti plné superlativů – nejlepší koncerty pod širým nebem, nejhorší počasí pod sluncem, nejvíce článků v médiích. Ano, naše městečko se kvůli občanům a iniciativy z řad žurnalistů skutečně stalo středem pozornosti, a jakožto externí redaktor Sokolovského deníku a člen Syndikátu novinářů ČR o tom mohu povyprávět. Překvapily mě nedostatky, kterých bylo letos poněkud přehršel a díky drobné medializaci doufám, že se daly alespoň z části do pořádku. Namátkou vyjmenuji několik témat, o nichž se často mluvilo:
- chybějící údaje za rok 2008, 2009 a 2010 o zastupitelích v elektronické podobě v Registru oznámení, který informuje o činnostech, oznámení o majetku a oznámení o příjmech
Údaje již jsou v elektronické podobě přístupné.
- unikající kouř z areálu Sedleckého kaolínu v Lokti
„V rámci vývoje nového ekologického výrobku pro holandského zákazníka vyrábějícího speciální betony jsme v sobotu provedli provozní zkoušku výpalu směsi surovin a dřevěných pilin. Provozní zkouška prokázala velmi dobré výsledky, bohužel se ukázalo, že došlo k úniku kouře z vypáleného dřeva,“ vysvětluje Vojtěch Zítko mladší, místopředseda představenstva společnosti Sedlecký kaolin.
Kouř zamořil město, obyvatelé zavírali okna a špatně se jim dýchalo. „Bydlím přímo naproti areálu. Kouř mi šel do oken, a když jsem v neděli ráno znovu okna otevřela, zase jsem zápach cítila,“ říká Lenka Beňušová z ulice Tovární. Lidem z náměstí a dalších přilehlých ulic se špatně dýchalo.
„Strašně to smrdělo, přes noc jsme měli raději zavřená okna,“ říká Jan Vlasák z ulice Zahradní. Společnost se všem obyvatelům města omlouvá. „Pan ředitel Zítko se omluvil s tím, že se situace nebude opakovat,“ uvedl starosta Lokte Jaroslav Hlavsa.
- probíhající změna územní plánu města – záměr udělat z funkční plochy bývalého areálu koupaliště v Lokti stavební parcely
„Jelikož změna územního plánu skutečně není u konce, tak bohužel nemám představu, kdy a co se bude dít,“ říká Jaroslav Barták, jednatel firmy ERT PRESS, které chátrající areál patří.
Finální podoba územního plánu by podle radnice mohla být známa již ve 2. polovině roku 2012. „A to opravdu jen pokud nebudou žádné zdržovačky. Jde o dlouhotrvající proces a veškeré termíny v procesu pořizování nejsou závislé na stavebním úřadu. Buď jsou dané zákonem, anebo se čeká na zpracování od projektantů, kteří nám naštěstí vycházejí vždy vstříc,“ upřesňuje vedoucí odboru výstavby Marta Kálalová.
- chybějící finance na nová vozidla Sboru dobrovolných hasičů Loket
V garáži loketské hasičárny totiž parkují celkem tři vozidla – dvě zásahová a jeden velitelský vůz.
Když syn velitele Antonín Kozel mladší vyjíždí s novějším vozem, už z dálky se zdá, že se jedná o starý typ. A skutečně. Je to cisterna CAS 8 Avia z roku 1992. Téměř 20 let stará cisterna ovšem není žádná stařenka oproti výjezdovému vozidlu DA 12 Avia z roku 1979. „Když do prudšího kopce zpomalíme, už ho nevyjedeme,“ shodují se hasiči.
„Stáří vozidel nás samozřejmě brzdí i při zásahu. Moderní auta mají například přímo v kabině v sedačkách dýchací přístroje. My pro ně musíme ven, ze strany,“ upřesňují. Když v budoucnu dotaci na koupi nových aut dostanou, stejně budou čekat. „Na vůz se vyhlašuje výběrové řízení. Navíc je každý vůz prototyp. Hasiči v něm chtějí mít přesně to vybavení, jaké potřebují,“ říká zástupce velitele SDH Loket David Vorlíček. Ten je členem profesionálních hasičů v Karlových Varech a ví, jak jsou loketští bojovníci s ohněm důležití. „Třeba místní hasičárna je unikátní už jen svou polohou – nachází se přímo u řeky, nedaleko jezu. Je to výborné místo. Můžeme cvičit na vodě nebo i zkoušet funkčnost čerpadel,“ podotýká Vorlíček. Podle jeho slov si SDH Loket zaslouží lepší podmínky pro vykonávání své bohulibé profese.
- dezolátní stav lávky v Zahradní ulici, na níž má město i havarijní výměr – mělo by ji tedy okamžitě nechat zavřít
„Opravu nám statik důrazně nedoporučil, jedná se tedy o prakticky novou lávku, s využitím stávajících pilířů. Celkové náklady na rekonstrukci vychází dle projektu na zhruba 600 tisíc korun a práce bychom měli zahájit příští měsíc,“ zdůrazňuje starosta. Alarmující situaci zná i Pavel Scheuer, ředitel společnosti Loketské městské lesy, která se stará o loketskou zeleň. „Dřevěné prvky bychom samozřejmě byli schopni zajistit, pokud dostaneme zadání od města. Kompletní nová lávka je však náročný úkol pro odborníky a více firem,“ dodává Scheuer.
- park v Nádražní ulici – radní přehlasovali starostu, a proto místo parkovacích ploch vznikne v lokalitě trávník
„Ano, přehlasovali jsme starostu. Osobně si myslím, že varianta trávníku je vzdušnější a upřímnější,“ říká radní Karel Smolík (ODS). S ním souhlasí i další představitelé radnice.
„Zvedl jsem ruku pro trávník, park už dostal jednu řachu cyklostezkou. Myslím si, že dát místo parkovacích ploch zelený pruh je ideální. Navíc bych trávník ještě nechal oddělit od silnice živým plůtkem, aby děti nemohly vběhnout pod projíždějící auta,“ komentuje místostarosta Petr Zahradníček (TOP09).
„Jednoznačně jsem byl pro zeleň. Jezdím kolem denně a přijde mi mnohem příjemnější, aby zde byl trávník spíš než auta,“ souhlasí další z členů rady města Zdeněk Bednář (TOP09). Pro variantu zeleně hlasovala i radní Dana Krulišová (ČSSD).
„Je to těžké, rozumím lidem, kteří nechtějí, aby jim před domem stála a túrovala auta. Na druhou stranu ti, co mají v Nádražní například penzion, by určitě uvítali jedno dvě místa na parkování,“ podotýká Krulišová. „Byl jsem v radě zcela demokraticky přehlasován. Technicky bude zamezeno vjíždění a stání motorovým vozidlům,“ podotýká Hlavsa.
- chátrající autobusové zastávky v Lokti – Údolí, Nadlesí, benzinová pumpa…
Dřevěné přístřešky se šindelovou krytinou v minulosti nikdo nenatíral, a dnes proto dozrály k zásadnější opravě,“ vysvětluje starosta Lokte Jaroslav Hlavsa s tím, že peníze na rekonstrukci bohužel zatím nejsou. „Kalkulaci nákladů prozatím nemám. Je to o penězích a ty budu muset v této chvíli použít na důležitější opravy,“ uzavírá starosta.
- petice Finské domky
„Chybí nám tu chodníky i veřejné osvětlení. Ať si někdo přijde zkusit, kudy musíme denně chodit. Večer při cestě z města domů po silnici kolem hřbitova jde navíc doslova o život,“ říká Zdeňka Šťastná z Finských domků.
„Mohu pochopit iracionální strach z nebožtíků, nebo zcela racionální obavy z temných zákoutí. Chápu koneckonců i potřebu novináře „prodat článek“, že tedy forma nemusí vždy odpovídat obsahu – sdělení, především v závislosti na druhu a úrovni periodika, či média. Já ze svého postu musím seriózně (nudně) opakovat fakta: Občané z Finských domků od nepaměti chodili nejen potmě, ale přímo po silnici. Před projíždějícími auty uskakovali i s kočárky do pangejtů. Poté co jsme vystavěli podél silnice stezku pro pěší, na které v současnosti dále pracujeme … se začínají psát petice? Dále, osvětlení je součástí projektu, pouze na to v současné době nejsou penízky. Jsou totiž mnohem frekventovanější a nebezpečnější místa v Lokti. Zopakuji namátkou: lávka v Zahradní, komunikace v Revoluční, chodník k tělocvičně v ČSA atd., a to už vůbec nemluvím o velkých – strategických projektech, které běží,“ vysvětlil starosta.
- petice Revoluční ulice
Zde kromě chodníků požadují občané i ukazatel dopravní rychlosti. „Téměř každý soused nadával, protože už zkoušel na radnici uhádat značku, radar nebo častější měření rychlosti policisty, když není možné vybudovat chodníky. Bohužel marně. Uvidíme, zda tedy s peticí uspějeme,“ říká Vít Kříž s tím, že podpisů je kolem čtyřicítky.
Vedení Lokte se prý nebrání žádné diskusi. „Radar se určitě může dát, a klidně i do dalších ulic, nebráním se tomu,“ připouští místostarosta Petr Zahradníček. Ten reaguje i na čerstvou petici, kterou připravují ve Finských domcích. „Silnice se rozvrtala, chodníky a osvětlení chybí. Bohužel radnice nemá finance, ale nemusí se přeci hned psát petice,“ myslí si místostarosta.
- petice za zachování dýní a cuket v Zámecké ulici
„Měsíc to nikomu nevadilo a teď najednou se rada města rozhodla, že se dýně a cukety mají do pěti dnů odstranit. Starosta mi řekl, že je to hnusný. Zajímá mě tedy názor veřejnosti, co na to říká,“ podotýká Miloslav Štěpán, který se stará o květinovou výzdobu na náměstí.
„To je naprosto marginální problém. Nikdo nikomu nic nezakazuje, ale truhlíky musejí být udržované. Jde přeci o solidnost, slušnost a schopnost se domluvit se sousedem, kterým je v tomto případě město,“ dodal místostarosta.
„Dýně v Zámecké jsou soukromou iniciativou pana Štěpána, o které jsem nikdy neřekl (jak jsem citován), že dýně jsou hnusné,“ dodal Hlavsa.
Co říci závěrem? Dýně skutečně hnusné nejsou, ale dost příšerné jsou cesta ke hřbitovu směrem k Finským domkům i absence veřejného osvětlení na tomto místě (dlouhotrvající problém již několika generací zastupitelů), neopravený pomník sv. Jana Nepomuckého, chátrající zastávky, chátrající Dvorana… ale o tom už se psalo, píše a psát asi i bude…
Napsat komentář