-
-
Muž nepřežil pád z mostu v Lokti
Červen 21, 2025 By Kristi -
Za sex pod hradem Loket hrozí až dva roky vězení
Červenec 20, 2023 By Kristi -
Loketští Piráti míří do opozice, kdo se stane starostou?
Říjen 13, 2022 By Kristi -
Hasiči zasahovali u nehody auta s autobusem
Duben 03, 2022 By Kristi -
Přes Houpačák v Lokti neprojdete, čeká ho oprava
Září 03, 2021 By Kristi
-
Lenka: To jste vsichni nasrany co? :-D »
-
Jiřina Kolářová: Kolik schodů vedlo k pokladně? Bylo to náročné? D »
-
r.kvak: Pro ty co neumí počítat se musím ještě jednou vyjá »
-
Kája: Protože tam vidí tu bandu co tam sedi, a to dojdou »
-
Kája: P.S. A p.Marek ať raději již nic nepíše, stačí na »
-
Významné hroby na hřbitově město likvidovat nechce

Rozporuplnou diskusi vyvolalo v posledních týdnech téma ohledně Městského hřbitova v Lokti. Řadu lidí totiž vyděsila zpráva, že by město mělo nechat zlikvidovat staré, zejména německé hroby a památníky. „Tento postup je na území Sudet velmi obvyklý, na řadě míst se již tak stalo, řadu míst to čeká. Jednak se současná reprezentace chce odtrhnout od německé minulosti toho kterého sídla, jinde zase tvrdí, že údržba rozpadlých hrobek je ekonomicky náročná,“ říká Lukáš Smola z Center for Applied History.
NÁJEMNÍ SMLOUVA
Jak celá debata začala? „V roce 2009 si měl starosta vyžádat dokumentaci hřbitova od správce ke kontrole. Jakýmsi způsobem nakonec došlo k tomu, že dokumentace byla městem převzata a odbor správy majetku zjistil, že není uzavřena jediná smlouva k hrobovým místům,“ vysvětluje vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu v Lokti Petr Antal. Město proto lidi v roce 2010 vyzvalo k uzavření platné nájemní smlouvy, a to nejpozději do konce ledna roku 2011.
„V současné době je uzavřeno cca 150 smluv. To však neznamená, že nájemní smlouvy přestaneme uzavírat. Naopak se snažíme, přestože už je březen, jich uzavřít co nejvíce a snížit tak finanční ztrátu z provozu hřbitova,“ uklidňuje Antal.
LIKVIDACE NE
Kritici v poslední době ovšem poukázali na přehnaně vysoké ceny za pronájem a navíc i na fakt, že pokud lidé nájemní smlouvu nebudou mít uzavřenou, náhrobek, krycí deska i další zařízení hrobu se stává dle zákona věcí opuštěnou. „Věci, ke kterým se nikdo nepřihlásí, přejdou do vlastnictví obce, která s nimi může dále volně nakládat. Může proto hrob i zrušit. Takové hrobové místo zanikne a bude moci být použito pro nové pohřbení,“ uvádí Antal.
Co tedy bude se starými, obzvláště německými hroby, o které se nikdo nepřihlásí? Jejich odstranění podle starosty není v plánu. „Likvidace je také nákladová položka a město se nebude do této investice nikterak hrnout. Čeká nás ještě pár let práce na tom, než bude náš hřbitov trochu důstojnějším pietním místem. Vzory máme třeba na hřbitově v Olšanech. Podstatné bylo a je zavedení řádu, k čemuž patří i úřední deska a letáky, a hlavně kontinuální péče o celek,“ informuje Hlavsa.
VÝZNAMNÉ HROBY
Ve věci rušení hrobových míst tedy nedošlo k žádnému jasnému rozhodnutí. „V tuto chvíli plníme pouze zákonné povinnosti k tomu, aby se město mohlo rozhodnout, jak to bude dál se hřbitovem a s hroby, o něž se nikdo nestará. Mnoho z nich hřbitov hyzdí. Hroby, které mají řekněme určitou místně historickou hodnotu, popřípadě jsou esteticky cenné, město určitě likvidovat nebude. Ani o tom nikdo neuvažoval,“ uvádí Antal.
Odborníci se shodují, že hřbitov si zaslouží kompletní revitalizaci a zejména pak důkladnou péči o cenné hroby. „Loketsky hřbitov povazuji za jeden z nejmalebnějších v kraji a lze na něm vyčíst minulost města. Je zde pohrbena hlavně místní honorace, ale i lide, kteří pomohli proslavit Loket ve světě – leží tu starostové, jeden poslanec, právníci, faráři, pedagogové, lékaři a lékárnici, podnikatele a manažeři, ostrostřelci i umělci,“ míní Lukáš Smola s tím, že asi nejvýznamnějším pohřbeným je malíř Walter Ditz, jehož busta byla ze hřbitova před několika lety odcizena. „Anebo rovněž rodina zakladatelů loketské porcelánky Haidingerů, jejichž ostatky sem byly přeneseny ze zrušeného hřbitova u sv. Jana,“ uzavírá Smola.
Anketa
Měly by se podle vás nevyužívané staré hroby zlikvidovat?
Miloš Bělohlávek
student historie
U nás v pohraničí je problémem to, že drtivá většina těchto hrobů patří bývalým sudetským Němcům, kteří ztratili s naším krajem kontakt. Mnoho jich sice i ze zahraničí hroby svých příbuzných financuje a spravuje, ale bohužel to není dostačující počet. Některé z těch hrobů navíc mají uměleckohistorickou hodnotu. A je tu i otázka morální – ti lidé v našem kraji, nebo městě, žili stovky let, patří k tzv. historické paměti. Utvářeli podobu zdejšího okolí a mají nárok na to, aby mohli v pokoji odpočívat v zemi, kde prožili celý svůj život. Určitě bych tedy význačné hroby nelikvidoval.
Michael Rund
ředitel Muzea Sokolov
Podle zákona je asi vše v pořádku. Samozřejmě, pokud jsou některé hroby umělecky zajímavé, tak by mohly být vyhlášeny za památky a v tom případě by neměly být zničeny. Takovýmto způsobem se postupuje jak v pohraničí, tak i ve vnitrozemí. Jinak vím, že pokud žijí potomci sudetských Němců, tak si většinou hroby platí. Problém je samozřejmě tam, kde už rodiny vymřely. A samozřejmě je to otázka filozofická a otázka genia loci.
Jaroslav Hlavsa
starosta Lokte
Rušení hrobů, natož významných, německých, židovských, válečných a bůhvíjakých ještě, nemáme v úmyslu. Právě naopak. Tím, že jsme nepopulisticky zpoplatnili hrobová místa, získáváme alespoň 40% předpokládaných nákladů na údržbu celého hřbitova. O nutných investičních nákladech nemluvě. V této souvislosti chci říct, že mě rozčilují právě ti spoluobčané, kteří celých, bratru 15 let tak nějak čecháčkovsky mlčeli – měli to přece zadarmo – a teď se pohoršují nad logickým vyústěním onoho bezplatného servisu, tedy nad stavem hřbitova.
Petr Zahradníček
místostarosta Lokte
Nejprve je důležité definovat které zachovat. Jsou tam umělecky cenné hrobky, ale i náhrobky významných osobností historie Loketska, ale stejně tak jsou tam i hroby bezejmenné, zpustlé a bezcenné. Vím třeba, že o hrobku bývalého majitele jedné zdejší porcelánky se starají lidé z porcelánky v Loučkách, protože by se o tu hrobku jinak nikdo nestaral. Patří to k jejich firemnímu krédu. Je tedy dobré si nejprve pečlivě zjistit historické souvislosti. Likvidací asi určitě nebylo míněno, že přijede buldozer a hřbitov zplanýruje.
Květa Maťhová
obyvatelka Lokte
Tato otázka má dvě strany. Staré hroby, které se už rozpadají, by se podle mého názoru měly zrušit, protože na ně stejně nikdo nechodí a zbytečně zabírají hodně místa. Na druhou stranu je tu otázka úcty k mrtvým. Vždyť na hřbitově nalezneme i mnoho významných lidí z historie našeho města. Možná by se mohla udělat jedna velká hrobka, kam by byly všechny významné osobnosti přesunuty.
Kristián Šujan
Napsat komentář