Monthly Archives: Únor 2011

Loket se blíží hranici 5 tisíc hektarů lesů

Otázka pro Jaroslava Hlavsu, starostu města Lokte:

Je známo, že například v roce 1945 měl Loket ve svém vlastnictví asi 5 250 hektarů půdy. Nedávno jste uvedl, že aktuálně je ve hře ještě asi tisíc hektarů. Je možné sdělit veřejnosti, kde tento majetek leží?

Kristián Šujan

Od roku 1945 uplynulo drahně let a s majetky se pohybovalo. I v novodobé historii města Lokte, tedy po roce 1989 docházelo k významným prodejům… Obecně však lze konstatovat, že město vlastnilo k uvedenému datu krom zemědělské půdy a dalších pozemků přibližně 3 800 ha lesních pozemků. To byl tak zvaný „historický majetek města“. V roce 1946 došlo na základě známých „Benešových dekretů“ ke „konfiskaci majetku Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů“.

Loket chystá kompletní rekonstrukci hřbitova

hrbitov_loket

Rozporuplné reakce opětovně vyvolává stav městského hřbitova v Lokti. Obyvatelé jsou již několik let rozděleni na dva neslučitelné tábory – zastánce a kritiky pietního místa. Obě strany však stále doufají v kompletní a zejména uspokojivé řešení.
„Byl jsem sjednat pronájem hrobového místa na pohřebišti Loket. Když mi byla sdělena částka, kterou Městský úřad v Lokti žádá, vyrazilo mi to dech! Hlavní mé rozhořčení spočívá v tom, že požadujete velké peníze za velice omezené služby. Domnívám se, že máte možná krásné představy, ale teprve až je vyplníte, můžete požadovat sazby, které jste navrhli,“ říká Horst Zeidler. Ten je rodilým Loketským a v současnosti bydlí v Sokolově.

Loketské sbírky vystaví v Černé věži

loketske_sbirky

Loketské sbírky se po dlouhých letech opět objeví na veřejnosti. Vystavit je se chystají radní v Lokti a pro svůj záměr vybrali už i výjimečnou historickou budovu – Černou věž. „Domluvili jsme se se sousedícím Národním památkovým ústavem, že v následujících dvou letech v Černé věži nebude výstava loketských kuriozit, ale ve spolupráci s občanským sdružením Vladař tam NPÚ vystaví část z loketských sbírek. Ty se tak po letech v depozitářích představí veřejnosti,“ informuje místostarosta Petr Zahradníček.

Kristián Šujan

„Radši se pohádám v hospodě než na diskusním fóru,“ říká místostarosta Lokte Petr Zahradníček

fotka_zahradnicek

Rozhovor s místostarostou Lokte Petrem Zahradníčkem

Lidé ho znají pod uměleckým jménem Gardner. Nový místostarosta Petr Zahradníček je v loketské politice populární ikona. Pro náš rozhovor vybral podle něj nejkrásnější místnost městského úřadu – jeho vlastní kancelář. „Dal jsem si sem i stůl, když jsem byl ještě šéfredaktor v Karlovarském deníku,“ směje se Zahradníček a pomalu rozsvěcuje světlo v místnosti. Zničehonic však vyhodí pojistky a celá radnice zhasne. Téměř dvouhodinový rozhovor za svitu zapadajícího slunce a radničních hodin tak může začít.

Po čtyřech letech jste se vrátil do loketské politiky za stranu TOP 09. Stal jste se dokonce místostarostou. Jaké máte plány s Loktem do budoucna?

Za tu pauzu jsem rád, je dobré si získat od úřadu trochu odstup. TOP 09 chce do politiky přinést větší transparentnost. Chceme veřejností kontrolovatelná výběrová řízení. Do konce února prosadíme tzv. žatecký model, podle kterého budou všechna výběrová řízení na internetu včetně průběhu a výsledku vyhodnocení. Náš přínos vidím v tom, že korigujeme některé kontroverzní kroky ODS, ale na druhou stranu chceme být tou silou, která tady bude prosazovat nové věci – šetření v rámci rozpočtů nebo kontrolu lesů považujeme za samozřejmost. Budeme rádi, kdybychom napříč politickým spektrem všichni táhli v Lokti za jeden provaz.

Chtěl jste se stát starostou Lokte?

To určitě ne. Naším kandidátem byl Zdeněk Bednář, ředitel jedné z mála prosperujících a fungujících porcelánek v regionu, což je úctyhodné. Pracujeme jako tým. Scházíme se před každým zastupitelstvem a před každou radou. Dohromady konzultujeme všechny kroky TOP 09.

Kytaristu Garyho Moora nahradí živý orloj

Nahradit rockový koncert živým orlojem pod širým nebem. To se rozhodlo vedení Lokte po nečekané události, která zasáhla začátkem února svět hudby. Irský rockový a bluesový kytarista Gary Moore, který měl v Lokti 20. srpna vystoupit, začátkem února zemřel. „Ukecali mě, že letos uděláme asi po pěti letech živý orloj. Ten se již tradičně bude konat na loketské Kolowratské skále pod taktovkou recesistické skupiny La Skála,“ vysvětluje místostarosta Petr Zahradníček.

Melounová dohoda v Lokti. Město vyplatí technickým službám přes milion korun

S návrhem, jak alespoň částečně vyřešit vleklý spor mezi městem Loket a Technickými službami – firmou MaSS, přišli zastupitelé z TOP 09 na zasedání městského zastupitelstva.
„Několik týdnů jsme se tím zabývali. Jedná se o veřejné osvětlení, vánoční výzdobu, zimní údržbu i pronájem pracovní techniky. Za to všechno by měla firma MaSS ředitele Lubomíra Stehlíka dostat zaplaceno,“ uvedl na zasedání člen rady města Zdeněk Bednář (TOP 09).
Město Loket totiž v květnu minulého roku vypovědělo příkazní smlouvu s technickými službami, které teď ovšem požadují za odvedené práce dodatečně zaplatit. Proto rovněž firma město žaluje u soudu. Dohodu členů zastupitelstva z TOP 09, kterou Loketští okamžitě pojmenovali jako „melounovou dohodu“, nakonec schválilo 12 zastupitelů.
„Nedošlo sice k dohodě celkové, ale firma MaSS má na tyto peníze nárok,“ přidal se místostarosta Petr Zahradníček (TOP 09). Přesto však podle jeho slov hrozilo, že celý nápad ani nevznikne. „Hrozilo to výbuchem. Byli jsme domluvení se Stehlíkem na schůzce a najednou tam přišel starosta Hlavsa. To prostě nešlo,“ poznamenal Zahradníček a tím narážel na vyhrocený vztah obou představitelů města.
Konečného hlasování o finančním nároku se proto zastupitel a ředitel MaSS Lubomír Stehlík ani starosta Lokte Jaroslav Hlavsa neúčastnili. „Nemáme se rádi,“ pronesl Stehlík. „Melounová dohoda“, jak se celé kauze v Lokti začalo přezdívat, přinese technickým službám více jak milion korun včetně DPH.

Kristián Šujan